تصاویر سوسمارهای نیجریایی در مصلی تهران

به خاصر بیارید:

 کبوتر نشان صلح است...پاندا نشان چین و....

به خاطربسپاریدکه:

سوسمار مرده نشان دوستی ایران و نیجریه.

حیوانات رو میکشیم که بگیم با مردم دیگه دوستیم.در واقع پوستشون رو میکنیم که بگیم مردم نیجریه! دوستتونیم! یا بر عکس، پوستشون رو میکنن که به ما ابراز دوستی کنن. ما هم تقریبا" خوشیم برای خودمون که خودمون رو حامی حیوونا میدونیم!

jg440j.jpg

نمایشگاه کتاب رو در مصلی برگزار میکنیم. در این نمایشگاه کتاب لاکی بامبو میفروشیم و سوغات کرمانشاه! در نمایشگاه کتابی که توش سوغاتی میفروشیم و بامبوهای شانس رو، همون که در مصلی برگزارش کردیم، فروش ارزی کتب هنری رو ممنوع اعلام میکنیم! تو همین نمایشگاه بانمک، غرفه یک کشورعربی میاد قرآن به مردم هدیه میکنه اما وقتی مردم صف میکشن که هدیه بگیرن، نگهبان غرفه هلشون میده و بهشون بی احترامی میکنه که نظم غرفه رو به هم ریختن!

16ad0qv.jpg

 2ijowva.jpg

تو یه همچین نمایشگاهی باید دوستیهامون رو چطور اثبات کنیم؟ بله درست حدس زدین! با پوست کندن حیوونا! اصلا" باید برای ابراز دوستی حیوانات رو پوست کند. کلا قصاب محله ما آدم خیلی رفیق بازیه که هی گوسفند پوست میکنه. با همه دوسته بنده خدا. اما اینجا ایرانه. اینجا گاندو (تمساح پوزه کوتاه سیستان) رو خط سرخ انقراضه و گوسفند زیاد داریم. مردم نیجریه هم چون احتمالا" گوسفندهاشون رو خط سرخ انقراض هستن به جاش تمساح و بزمجه پوست میکنن که به ما ابراز ارادت کنن. (بماند که بعضی کشورهای "دوست و همسایه" هم که گاها" سوسمار میخورن، بعضی وقتها هوس میکنن خاک پاک ایران رو نوش جان کنن! واسه همین اسمهای ابلهانه میذارن رو خلیجهامون و قصد خوردن جزایرمون رو دارن.)

2vl0179.jpg
20pbrj8.jpg

29njz0w.jpg

  ما خودمون رو میکشم تا یک ان جی او ثبت کنیم و از محیط زیست حمایت کنیم معاون رییس جمهور میگن از غریبه پول گرفتیم که با پروژه های عمرانی مخالفت کنیم. تعدادی از عزیزان هم ان جی او ثبت کردن برای "دوستی ایران و نیجریه" و برای این دوستی.....و برای این دوستی پوست سوسمار در نمایشگاه کتاب مصلی نمایش دادن! کاری که اگر حامیان محیط زیست انجام میدادن، به دلیل بردن پوست نجس به مصلی مغضوب واقع میشدن. کلا" حیوونا همیشه مشکلاتی دارن و آلوده هستن مگر در مواردی که سیاست حکم کنه! ما هم که ازسیاست و بازیهاش انصراف دادیم......پس نباید با حیوانات ارتباطی داشته باشیم.

بگذریم.

رفته بودیم نمایشگاه کتاب که "کتب ممنوعه هنری" بخریم. یک سال منتظر موندیم که دو جلد کتاب رو به جای 260000 تومان بتونیم 160000تومان بخریم. دیدیم چون کتب معماری ممنوعه محسوب میشه ما باید 295000 تومان از جیب مبارک هزینه کنیم! اون هم برای دو جلد کتاب رفرنس!!! به جای خرید کتاب مشغول شدیم به دیدن سوسمار و سوغاتی و انواع خوراکی و...... در نمایشگاه تازه فهمیدیم هنر قالب کردن این چیزاست به مردم کتاب خون! به یاد جمله معروفی افتادم که همیشه با اعتماد به نفس بالایی ذکرش می کنیم:

 "هنر نزد ایرانیان است و بس" !

10qaqsi.jpg

 دوستی در غرفه "انجمن دوستی ایران و نیجریه" تشریف داشتن که بسیار برخورد مودبانه و محترمانه ای داشتن. بعد از کلی صحبت و خوش و بش متوجه شدیم که ظاهرا" محیط زیست کنترلی روی ورود محموله های پوست این انجمن نداره چون بار فرهنگی محسوب میشه. خوشبختانه ظاهرا خیلی کم تعداد وارد میشه و فقط در حد نمونه. دوست عزیزمون از پروتکل های جهانی صادرات و حمل و نقل محصولات حیوانی اطلاع چندانی نداشتن و فقط تونستم کمی با ایشون در مورد این مساله که نمایش این چیزها ممنوع هست و در مردم چه اثری میذاره صحبت کنم. ازشون اجازه گرفتم که گزارش مختصری از ماجرا بنویسم و نتونستم خواهش توام با لبخندشون رو برای مثبت نوشتن بی پاسخ بذارم. شخص مورد اشاره عمیقا" مودب و متشخص بود. چون کار فرهنگی میکرد. امیدوارم در آینده در راه دوستی ایران و نیجریه، سبب کشتن و نمایش سوسمارها نشن. و امیدورام بحث اون روز رو همیشه به خاطر داشته باشن و البته در راهشون موفق باشن.

10cueqx.jpg

پوست مار(قیمت نامشخص)

 aa9gyh.jpg

 سوسمارهای(تمساح های کوچک) به نمایش در آمده در مصلی طهران (180000 تومان)

v3kh2g.jpg

rsdj0y.jpg

 cri42.jpg

 سوسمار (بزمجه) تبدیل شده به کیف!(80000تومان)

qpgwgh.jpg

 سوسمار (تمساح کوچک) تبدیل شده به کیف!(120000تومان)

2ynryax.jpg

  گاندو، سوسمار پوزه کوتاه ایران که نزدیک به انقراضه و کمتر از 130 عدد ازش باقی مونده. آیا میشه قیمتی براش تعیین کرد؟

 jaewyv.jpg

 و تابلویی که اگر دقت کنید حتما" متوجه مصالح اولیه اون میشین! بله....بالهای ظریف پروانه!!!

v5ab0g.jpg

این هم بدون ربط به ماجرا و فقط در راستای عمل به یک قول بی ربط به زحمتکش مظلوم نمایشگاه

زمزمه میکردم که

 "هنر نزد ایرانیان است و بس"

..... و بدون کتاب از نمایشگاه دور میشدم!

/ 6 نظر / 271 بازدید
سپهر سلیمی

خوشحالم غرفه ای در نمایشگاه امسال بود که عقاید قلبی و واقعی برگزار کنندگان آنرا نمایش بدهد.! حقیقتاَ برگزار کنندگان آن اعتقادی به فرهنگ ندارند و بالاجبار باید رسم گذشتگان را به انجام برسانند و به هیمن خاطر بیشتر تلاش می کنند نمایشگاه بصورت محلی برای وقت تلف کردن تبدیل شود... البته شاید این گلایه به دوستان تهرانی نیز وارد باشد که چرا در زمان برگزاری این نمایشگاه اعتراضی به این غرفه نداشتند ؟!

ژاله - ف

تو هم شعار همیشگی منو سردادی (هنز نزد ایرانیان است و بس) ولی خدا میدونه چه هنرهایی.. راستی برای افتتاح نمایشگاه.. گاوی .. گوسفندی.. شتری.. سر نبریدند؟؟؟؟ شهرام عزیز لطفا به وب لاگ زیر هم سری بزن.. نویسنده اش که معرف حضورت هست.. شاید همگی بتوانیم کمکی در این راه به او بکنیم..[خداحافظ] kkiiaannaa.blogfa.com

safzav

واقعا یک همچین چیزی تو نمایشگاه بوده؟ [تعجب] خیلی دوست داشتم وبدم و میدیدم واکنش مردم چی بوده. اینجوری آدم واقعی تر میتونه فکر کنه نسبت به اینکه چقدر آدم های دیگه غیر از ماها که خودمون رو جز محیط زیستی ها می دونیم نسبت به خوب و بد این چیزها حساسن ... حدس می زنم خیلی ها خوشحال بودن که یک همچین موجود کریه المنظری دار زده شده و از شرش نجات پیدا کردن!!!! یا بی تفاوت بودن یا ...

روشنک شهبازی

فکر نکنم بشه با اندازه کافی متاسف بود ... اما در حد توانم متاسفم !!!

سلول

بنده توفیق!! دیدار از نمایشگاه را نداشتم ولی با این اوصاف شاید سال آینده بهتر باشه تو پارک ارم یا دارآباد یا دیسنی لند برگزار بشه .)

گواه

خود این جمله که"هنر نزد ایرانیان است و بسسسسسسسسسسس"نشانه بسیاری از بیماری های تاریخی ماست.به قول استادی :اگر کسی این بس را بگوید یعنی ایتالیا نبوده فرانسه را ندیده چین را هم اصلا به حساب نمی آورد.در واقع نشانه خود بینی بیمارگونه ایرانی هاست .خودخواهی و قائل به برتر بودن خود به بهای نادیده گرفتن دیگران.این دیگران مسلما نه تنها انسانها بلکه حیوانات و گیاهان و..ر ا هم در برمی گیرد.شاید اگر روزی بتوانیم بگوئیم.:"هنر نزد ایرانیان است همممممممم" آغاز یک تحول عطیم در اخلاق جمعی ما باشد.