چگونه با حیوانات تصادف کنیم؟

حتما شما هم مثل من عاشق سفر با خودرو هستید. حتما شغل مورد علاقه شما هم مثل من رانندگی‌ بین شهری، رانندگی‌ کامیون و تریلر و یا معمار عاشق طبیعت بودنه... چون در این صورت از بیشترین میزان سفرهای زمینی‌ لذت خواهید برد.

اگر اینطور هست مطلب شماره ۲ و در غیر این صورت مطلب شماره ۱ رو بخونید!

۱- شما عاشق سفر با خودرو نیستید؛ به رانندگی‌ بین شهری، رانندگی‌ کامیون و تریلر و معماری اشتغال ندارید! ادامه نوشته به درد شما نمیخوره. همین الان ناسزاهاتون رو نثارم کنین و بیشتر از این وقتتون رو تلف نکنین.

٢- شما مشغول بند ۱ نمیشوید و من به شغل شما علاقه وافر دارم. لطفا دقایقی وقتتون رو تلف کنین و ادامه بدین...

رعایت سرعت مجاز و مطمئنه و قوانین راهنمایی و رانندگی‌ در جاده‌ها و خیابان ها، کنترل منطقی‌ راننده به خودرو و تسلط به جاده رو برای راننده فراهم میکنه. در صورت رعایت آنها، ریسک تصادف به شدت کم میشه ولی‌ هرگز صفر نمیشه!


حیوانات مسببین تصادفات جاده ای!

در اتوبان‌های غیر استاندارد که اطراف آنها فنس کشی‌ نشده و در جاده ها، امکان برخورد با حیوانات وجود داره.

اکثریت قریب به اتفاق حیوانات، بجز گونه های خاصی‌ از خاندان معظم کلاغ و زاغ، قدرت تخمین سرعت را در مسیر عمود بر مسیر حرکتشان ندارند و سرعت‌های بالا هم برای آنها تعریف نشده است. بر خلاف شهرها، غالبا به خودروهای عبوری عادت کرده و آنها را به عنوان موجودات کم خطر میشناسند... چرا که کمتر راننده‌ای حاضر میشود برای لگد زدن یا سنگ پرانی به حیوان، سرعت بالایش را از دست بدهد و ترمزش را مستهلک کند. (کاری که در شهر به سادگی‌ شدنیست... نه سرعت بالاست و نه ترمز خیلی‌ استهلاک دارد. ۲ ثانیه توقف و لذت بردن از آزار یک حیوان کار سختی نیست!)

سرعت عکس العمل تمام حیوانات، برای فرار از تصادف، نسبت به سرعت عادی و مجاز رانندگی‌ در اغلب جاده های کشور کمتر است... حتا سرعت یوز پلنگ که سریعترین دونده جهان است!

 با توجه به جمیع مسایل ذکر شده، آنها به صورت طبیعی وارد جاده میشوند و در صورت عکس العمل نامناسب ما، سبب تصادف خواهند شد.

تصادف کنیم یا نه؟!

احساس: نه.

واقعیت: با کوچیک‌ها همیشه با بزرگ‌ها وقتی‌ مجبوریم

منطق: گاهی‌!!!

اما چرا یک حامی‌ و پیگیر حقوق حیوانات از شما می‌خواهد با حیوانات تصادف کنید؟ به دو دلیل!

۱- اگر کشتن حیوانات برای شما تبدیل به تفریح شده، یا تصادف با آنها مایه افتخار شما به نشانه روی خوبتان با ماشین است، تا حد توان بکشید! کشتن یوز، پلنگ، و این چیز(!!!)‌هایی‌ که از فرط ظرافت در حال انقراض هستند، نشانه سوسول بودن شماست. گاو، شتر و اسب از این نظر "با تیریپ" تر هستند.

استفاده از نشان مرسدس بنز در وسط کاپوت خودرو به عنوان مگسک نشانه روی، هم سبب افزایش "تیریپ" میشود هم به بهتر شدن نشانه رویتان کمک می‌کند. اگر پیکان جوانان دارید، با این کار، خودروی شما اسپرت و تیونینگ شده محسوب میشود.

پس یکی‌ بخرید و نصب کنید! فراموش نکنید که کشتن با سرعت بالا، صدائ بهتری به هنگام ترکیدن حیوان ایجاد می‌کند. صدائ ترکیدن شتر، اسب، گاو و لاغ، بسیار صدای خوبی‌ است. با این اوصاف شک دارم که مهارت کوبیدن نشان مرسدس را به شکم گاو (برای سواری) و شتر (برای کامیون جات)، آن هم در سرعتهای بیش از ۵۰-۱۴۰ داشته باشید.  این کار‌ها مرد میخواد! (خدا من و شما رو با هم رحمت کنه)

۲- شما کشتن حیوانات رو تفریح نمیدونید و بهش افتخار نمیکنید. علاقه‌ای به خراب شدن خودرو و متضرر شدن هم ندارید. آدم قانونمند و منطقی‌‌ای هستید. در این صورت به شما توصیه می‌کنم فقط گاهی‌ حیوانات را بکشید. اما چگونه؟

هنگام رانندگی‌ تمام مقررات را رعایت کنید و به حقوق دیگران احترام بگذارید. شما صاحب جاده نیستید! آنرا با دیگران شریکید. پس در رانندگی‌ به دیگران کمک کنید. خطرات پیش رو را شناسایی کرده و از ریسک آنها بکاهید. از علایم راهنمایی و رانندگی‌ تبیعیت کنید. منظور بدی ندارم ولی‌ حیوانات از علایم راهنمایی و رانندگی‌ طبیعت نمیکنند!!! پس همیشه مراقب ورود بی‌ اجازه آنها به جاده و مسیر حرکتتان باشید.

حیوانات راهنما نمیزنند و در جاده عکس العمل های غیر قابل پیش بینی‌ دارند! در صورت مشاهده آنها در کنار یا میان جاده، آماده جلوگیری از برخورد شده و دیگران را نیز آگاه کنید. با بوق زدن "متناوب" و ترساننده، روشن و خاموش کردن چراغ‌های بزرگ جلو حیوان را از میان جاده رم دهید. اما بدانید که جهت فرار حیوان قابل پیش بینی‌ نیست. رم دادن حیوان ممکن است سبب فرار آن به سمت مخالف مسیر و ایجاد خطر برخورد سایر خودروها با آن شود.

با در نظر گرفتن همه این شرایط، برای جلوگیری از برخورد، روشن کردن علایم شرایط اضطراری و فلاشرها، ترمز گیری متناوب به شکلی‌ که خودروهای پشتی‌ از روشن و خاموش شدن چراغ ترمزتان متوجه شرایط اضطراری شوند، در صورت امکان با کاهش سرعت از کنار حیوان عبور کنید.

در تاریکی هوا هرگز از نور قوی و بالای چراغ های جلو به صورت ممتد استفاده نکنید. نور قوی سبب خیره شدن حیوانات به چراغ شده و سبب سکون حیوان میشود. در صورت خیره شدن و سکون حیوان، حتما چراغ‌ها را خاموش و روشن کرده، به صورت متناوب بوق بزنید و از سرعت خود بکاهید.

هنگام مشاهده پرندگان در حاشیه جاده یا هنگام پرواز آنها از روی جاده و در مسیر شما، جهت جلوگیری از برخورد، با به صدا در آوردن بوق آنها را رم دهید. پرندگان بلافاصله با شنیدن صدای بوق، مخروط انتشار صوت را خالی‌ کرده و برای شما تونلی را باز خواهند کرد.

به خاطر داشته باشید حیوانات بزرگ، صدمات بسیار شدید و خطرات جانی ایجاد میکنند. حیوانات کوچکتر، سگ سانان و گربه سانان، خرگوش‌ها و امثالهم، در سرعتهای بیش از ۵۰ کیلومتر در ساعت، صدمات غیر قابل باور ایجاد میکنند. ضربه یک ملخ` درشت وقتی‌ با سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت با آن برخورد کنید، مشابه ضربه گلوله کلت کمری در فاصله ۱۵۰ متری است! (گلوله کلت در فاصله بیش از ۵۰ متر قدرت کشندگی نداشته و برد آنا حدود ۲۵۰ متر است.)

برخورد زنبور معمولی‌ در این سرعت با کاسه چشم کور کننده است. در سرعت بالای ۵۰ کیلومتر در ساعت، یک خرگوش به راحتی‌ میتواند جلوبندی گران قیمت، چراغهای جلو و جلو پنجره شما را از هستی‌ ساقط کند!

چرا و چگونه بکشیم؟

شرایط را هنگام خطر بسنجید. اگر تصادف یا کشتن حیوان صدمات جانی، مالی‌ کمتری ایجاد می‌کند، بکشید! اما سعی‌ کنید کمترین خطر، صدمه و جراحت را برای انسان و در گام بعد برای حیوان ایجاد کنید.

گاهی‌ جلوگیری از تصادم، سبب ایجاد خطر برای سایر خودروها و به تبع آن احتمال بروز خطرات جانی برای انسان ها خواهد بود. گاهی‌ سرعت بالا امکان عدم برخورد را گرفته و ترمز کردن ناگهانی برای خودروهای پشتی‌، یا تغییر مسیر ناگهانی برای خودرو پشتی‌ و خود شما، حادثه ساز است.

هرگز با جلوگیری از مرگ حیوان، برای انسانها خطر جانی ایجاد نکنید.

هنگام مشاهده علایم عبور حیات وحش از جاده، به دقت خود بیفزایید. در برخورد با حیوانات خاص، شکارچی و گربه سانان بزرگ، تمام توان خود را بکار گیرید که به حیوان صدمه نخورد. کشتن حیوانات گوشتخوار بزرگ جثه، به منزله بر هم ریختن نظم طبیعی بخش بزرگی‌ از اکوسیستم است.

بعد از تصادف چه کنیم؟

در فاصله مناسب و زیاد از محل تصادف و در محلی امن توقف کنید. در صورت بروز جراحت برای انسانها، نیروهای امدادی را به کمک بطلبید و به آنها کمک کنید. به خاطر داشته باشید که تکان دادن فردی که ضربه شدید خرده، اکثرا خطر بیشتری از حفظ وضعیت او دارد. فقط در صورتی‌ که حفظ وضعیت احتمال خطر بیشتر دارد مصدومین را تغییر وضعیت دهید.

نسبت به رفع خطر برای سایر خودروها اقدام کنید. مراقب باشید که نزدیک شدن به حیوان مرده یا زخمی، ممکن است خطرساز باشد. خودروها برای جلوگیری از برخورد تغییر مسیر میدهند و ممکن است شما با نزدیک شدن به حیوان سد معبر کنید و خطرساز شوید.

پست‌های پلیس و راهداری را جهت رفع خطر خبر کنید.

اگر حیوان زنده است، به نزدیکترین اداره محیط زیست خبر بدهید. اگر حیوان کوچک و بی‌ خطر است، شاید با صید و کمک به آن بتوانید جلوی مرگش را بگیرید. در این صورت در اولین فرصت ممکن آن را به اداره محیط زیست تحویل دهید.

/ 3 نظر / 94 بازدید
متین فر

درودبرشما. متاسفانه چندروزپيش شاهدتصادف بسياري ازحيوانات باخودروهاي عبوري بودم كه اغلب هم سگ وگربه هاي سرگردان بودند.درجاده هراز6سگ و3گربه كه متاسفانه دراثربرخوردباخودروهاي عبوري تلف شده بودندراديدم واين بسي متاثركننده است كه چرااين حيوانات بيگناه وبي پناه اينچنين مورددستيازي هاي انسان وبي رحمي هايش قرارگيرندومتاسفانه حقوق حيوانات بيش ازپيش ناديده گرفته ميشود.

سلول

سلام و ممنون از راهنماییهای موثر و کاربردی که ارائه کرده اید . ولی من با یک جمله مواف نیستم : "هرگز با جلوگیری از مرگ حیوان،برای انسانها خطرجانی ایجاد نکنید" با وجودیکه یکی از اولین اندرزهای مربی رانندگی ام بود: ( برای سگ یا گربه و اینا هیچوقت ترمز نکن !!! ) ولی همیشه اینکار را کرده ام . حتی برای قمری که حاضر نبود از وسط خیابان بپرد و داشت پیاده میرفت !! آنقدر صبر کردم که هم بد وبیراه ماشینهای عقبی شنیده میشد و هم اینکه بالاخره راه باز شد !

...

شما مثلا دیده بان حقوق حیوانات هستی ؟ خب این یعنی چی که گاهی بکشیم ؟؟؟ چقدر حرف جلوبندی و چراغ مه شکن و سپر تیون شده (!) و فلاپ (!) و این چیزا رو زدی عزیز من ! اگر گیاهخوار و حامی حقوق حیوانات باشیم هم باز باید بکشیم تا جلوبندیمون خراب نشه ؟؟؟ جلوبندی بنز و پورشه و سمند و پراید به درک و جهنم ! اصلا ماشین رو بیان با جرثقیل ببرن به قبرستان ماشین ها و سقفش رو ببرن ! حیوانات مهم ترن برادر من ! می دونم این مطلب قدیمیه و می دونم محافظ کارانه نوشتید و خودم چند ساله که دارم می نویسم و همه ی این چیزا رو می دونم ولی به هر حال اگر واقعا ادعای حقوق حیوانات دارید لطفا این مطلب رو اصلاح کنید که برای یک بلاگ حقوق حیوانات ، چنین مطلبی جالب به نظر نمیرسه و بهتره اصلاح بشه. اون ماشینی که از پشت سر میاد باید شعورش برسه و فاصله رو حفظ کنه . اینکه میگی ترمز نکن تا جون آدما به خطر نیفته ، برای مدعی حقوق حیوانات مسخرست به خدا ... از شما بعیده همچین حرفایی ... بهتون پیشنهاد می کنم برید اول مبانی حقوق حیوانات رو بخونید . طرفداران حقوق حیوانات به این اصل اساسی معتقدند : حق و حقوق حیوانات=حق و حقوق انسان ها ! نه کمتر !