دیده بان حقوق حیوانات ایران

حمایت از حقوق حیوانات

ممنوعیت ورود “قاتل آبی‌ کبوتر سرخ” به ورزشگاه های کشور
ساعت ٥:٠٠ ‎ب.ظ روز جمعه ٩ بهمن ۱۳۸۸ 

در پی درخواست جمعی از فعالان حقوق حیوانات از گروه های مختلف که به امضای بیش از ١۴٠ نفر حامی‌ حیوانات رسیده بود، طی‌ تصمیمی از سوی کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال، ورود قاتل آبی‌ کبوتر سرخ”  به ورزشگاه ها ممنوع شد.

بعد از ظهر چهارشنبه تماسی داشتیم از کمیته انضباطی فوتبال، یکی‌ از دریافت کنندگان نامه درخواست “جلوگیری از کشتن وحشیانه و بی‌ دلیل کبوتر ها در ورزشگاه های ایران”. ضمن دریافت سلام گرم جناب آقای دکتر شریفی، ریاست محترم، آرام و همیشه خنده روی کمیته انضباطی و تشکر عزیزان از اقدام و درخواست واصله، در جریان تصمیم جالب کمیته انضباطی قرار گرفتیم.

زحمتکشان عزیز در کمیته انضباطی با توجه به عکس های حرکتی شنیع که یک تماشاگر فوتبال با کبوتری به رنگ سرخ در ورزشگاه آزادی انجام داد، تصمیم جالبی‌ گرفته ا‌ند. اعلام ممنوعیت ورود فرد خاطی‌ به تمام ورزشگاه های کشور تا اطلاع ثانوی و تحت پیگرد قرار دادن ایشان. دوستان ضمن ابلاغ تصویر فرد خاطی‌، درخواست کرده ا‌ند در صورت اقدام وی جهت ورود به ورزشگاه های کشور، این فرد به نیروی انتظامی معرفی‌ بشه. ظاهرا دوستان و اطرافیان این شخص از روی تصاویر شناسایی شده ا‌ند و کمیته محترم از این طریق در صدد شناسایی خود این شخص هست.

مطلب حاضر با کسب اجازه از کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال مبنی بر اعلام به دوستان، انتشار میابد.

 

عکس ها مربوط به کبوتری است که چند ماه قبل به سرنوشت مشابهی‌ دچار شد، ولی‌ در زمین چمن.

 

گزارش اقدامات انجام شده

در پی انتشار تصاویر اقدام کریه یک تماشاگر به کندن سر کبوتری در استادیوم آزادی تهران، تصمیم گرفته شد ماجرا بدون ایجاد سر و صدای تبلیغاتی و ژورنالیستی ازطریق درخواست از مراجع قانونی پیگیری شود. بیش از 141 نفر از فعالان و علاقمندان به حقوق حیوانات از گروه های مختلف با امضای درخواستی، خواستار “جلوگیری از کشتن وحشیانه و بی‌ دلیل کبوتر ها در ورزشگاه های ایران” شدند. امضا کنندگان، همچنین ضمن محفوظ دانستن حق پیگیری قضایی ماجرا در صورت عدم برخورد با مسببین، خواستار اعمال قانون و یا تصویب قانونی در این زمینه شدند.

متن کامل ارسال شده، لیست گیرندگان، و نحوه ارسال به شرح زیر به اطلاع می‌رسد:

بسمه تعالی

ریاست محترم قوه قضایه، آیت الله لاریجانی،

سلام علیکم.

احتراماً به عرض می‌رساند در بازی فوتبال بین دو تیم استقلال تهران و تراکتور سازی تبریز مورخ ۲۵ دی‌ ماه ۱۳۸۸ در استادیوم آزادی تهران، متاسفانه مشاهده گردید که یکی‌ از تماشا گران هوادار تیم آبی پوش در مقابل دوربین خبرنگاران و دیده‌های سایرین اقدام به کشتن فجیع یک کبوتر که به رنگ قرمز رنگ آمیزی شده بود کرد. متاسفانه تصاویر این حرکت شنیع به سرعت در اینترنت پخش شده است. با توجه به اینکه آزار حیوانات از نظر شرعی، عقلی و منطقی‌ امری است منکر،خواهشمند است جهت جلوگیری از تکرار این عمل در محیط مقدس ورزش، برای برخورد با عامل یا عاملین این اقدام غیر فرهنگی‌ و ضد ارزش دستورات لازم را صادر فرمایید.

حامیان حقوق حیوانات، حسب نهی از منکر و جلوگیری از تکرار این اقدام، حق شکایت از عامل یا عاملین این اقدام غیر فرهنگی‌ را برای خود محفوظ دانسته و در صورت عدم برخورد ارگان های ذیربط با این مقوله اقدام به ارایه دادخواست جمعی خواهند نمود.

لازم به ذکر است که اخیرا باب شده هواداران برخی‌ تیم‌ها کبوترهایی را به رنگ تیم مورد علاقه خود رنگ آمیزی کرده و با پا بند‌های همرنگ در استادیوم‌ها رها میکنند که توسط هواداران مقابل به شکل شنیعی کشته میشوند. چندی پیش نیز کبوتر رنگ آمیزی شده دیگری در مقابل لنز خبرنگاران و در زمین چمن آزادی له شد. عدم برخورد با اقدامات غیر فرهنگی‌ و ضد ارزش این چنینی، منجر به گسترش حیوان آزاری در محیط مقدس ورزش و دور شدن از مقوله فرهنگی‌ مورد نظر باشگاه های فرهنگی‌- ورزشی خواهد شد.

لازم به ذکر است در صورت وجود محدودیت جهت اعمال یا تصویب قانون در این زمینه با توجه به مسئولیت مستقیم فدراسیون جهانی‌ فوتبال در حیطه ورزش فوتبال، درخواست مشابه از فیفا انجام خواهد شد.

 

پی‌ نوشت: به پیوست تصاویر چند نمونه استفتائات به عمل آمده از حضرات آیات علمای عظام در زمینه حرمت آزار حیوانات و همچنین تصاویر خبری مرتبط تقدیم میگردد.

 با تقدیم احترام

شهرام امیری شریفی

آدرس- شماره تماس- ایمیل

به نمایندگی از امضا کنندگان ذیل:

لیست ١۴١ حامی‌ و فعال حقوق حیوانات

رونوشت و درخواست مشابه: سردار فرماندهی محترم ناجا، جناب آقای احمدی مقدم، ریاست محترم سازمان حفاظت محیط زیست، جناب آقای محمدی زاده، ریاست محترم سازمان تربیت بدنی، جناب آقای دکتر سعید لو، ریاست محترم فدراسیون فوتبال، جناب آقای کفاشیان، ریاست محترم کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال، جناب آقای شریفی، ریاست محترم کمیته داوران فدراسیون فوتبال، جناب آقای عنایت، مجری توانای برنامه نود، جناب آقای فردوسی‌ پور، ریاست محترم باشگاه فرهنگی‌- ورزشی استقلال، جناب آقای دانشجو، سرپرست محترم باشگاه فرهنگی‌- ورزشی پیروزی، جناب آقای کاشانی، ریاست محترم باشگاه فرهنگی‌- ورزشی تراکتور سازی تبریز، جناب آقای شفق، خبر گزاری ها

بسمه تعالی

سردار فرماندهی محترم ناجا، جناب آقای احمدی مقدم،

سلام علیکم.

احتراماً به عرض می‌رساند [……..] با توجه به اینکه آزار حیوانات از نظر شرعی، عقلی و منطقی‌ امری است منکر،خواهشمند است دستور فرمایید نیروهای خدوم تحت امر، به هنگام بازرسی ورودی‌های ورزشگاه‌ها به همراه سایر اقلام ممنوعه، از وارد کردن حیوانات، مخصوصاً پرندگان رنگ شده نیز به استادیوم‌ها جلوگیری نمایند.

[ادامه نامه]

در صورت نیاز، حامیان حقوق حیوانات، به جهت نگهداری پرندگان مورد اشاره در شرایط بدون آزار و استاندارد و تیمار و مداوای آنها اعلام آمدگی داوطلبانه مینمایند.

[ادامه نامه]

بسمه تعالی

ریاست محترم سازمان حفاظت محیط زیست، جناب آقای محمدی زده،

سلام علیکم.

احتراماً به عرض می‌رساند [……..] با توجه به اینکه آزار حیوانات از نظر شرعی، عقلی و منطقی‌ امری است منکر،خواهشمند است جهت جلوگیری از تکرار این عمل در محیط مقدس ورزش، اقدام فوق را محکوم و به نحو مقتضی به فوتبال دوستان و هموطنان فهیم ایرانی اطلاع رسانی فرمایید. همچنین مستدعی است جهت اعمال یا تصویب قانونی در زمینه ممنوعیت استفاده ابزاری همراه با آزار حیوانات توسط هواداران تیم های فوتبال دستورات لازم را صادرنمائید.

[ادامه نامه]

 

بسمه تعالی

ریاست محترم سازمان تربیت بدنی، جناب آقای دکتر سعید لو،

سلام علیکم.

احتراماً به عرض می‌رساند [……..] با توجه به اینکه آزار حیوانات از نظر شرعی، عقلی و منطقی‌ امری است منکر،خواهشمند است جهت جلوگیری از تکرار این عمل در محیط مقدس ورزش، اقدام فوق را محکوم و به نحو مقتضی به فوتبال دوستان و هموطنان فهیم ایرانی اطلاع رسانی فرمایید. همچنین مستدعی است جهت اعمال یا تصویب قانونی در زمینه ممنوعیت استفاده ابزاری همراه با آزار حیوانات توسط هواداران تیم های فوتبال دستورات لازم را صادرنمائید.

[ادامه نامه]

درخواست مشابه از:

ریاست محترم فدراسیون فوتبال، جناب آقای کفاشیان،

ریاست محترم کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال، جناب آقای شریفی،

ریاست محترم کمیته داوران فدراسیون فوتبال، جناب آقای عنایت،

 

بسمه تعالی

مجری توانای برنامه نود، جناب آقای فردوسی‌ پور،

سلام علیکم.

احتراماً به عرض می‌رساند [……..] با توجه به اینکه آزار حیوانات از نظر شرعی، عقلی و منطقی‌ امری است منکر،خواهشمند است جهت جلوگیری از تکرار این عمل در محیط مقدس ورزش، اقدام شنیع فوق را محکوم و به نحو مقتضی به فوتبال دوستان و هموطنان فهیم ایرانی اطلاع رسانی فرموده، و چون همیشه به حذف جنبه های زشت از استادیوم های ورزشی کمک فرمایید.

[ادامه نامه]

 

بسمه تعالی

ریاست محترم باشگاه فرهنگی‌- ورزشی استقلال، جناب آقای دانشجو،

سلام علیکم.

احتراماً به عرض می‌رساند [……..] با توجه به اینکه آزار حیوانات از نظر شرعی، عقلی و منطقی‌ امری است منکر،خواهشمند است جهت جلوگیری از تکرار این عمل در محیط مقدس ورزش، اقدام فوق را محکوم و به نحو مقتضی به هواداران باشگاه مطبوع خود اطلاع رسانی فرمایید.

[ادامه نامه]

درخواست مشابه از:

سرپرست محترم باشگاه فرهنگی‌- ورزشی پیروزی، جناب آقای کاشانی،

ریاست محترم باشگاه فرهنگی‌- ورزشی تراکتور سازی تبریز، جناب آقای شفق،

 

نامه های مربوط به سازمان تربیت بدنی، فدراسیون فوتبال و سازمان حفاظت محیط زیست حضورا تحویل دبیرخانه های ادارات و سایر نامه ها به آدرس پستی گیرندگان ارسال شد.

 

یک قدم به همراه هم، یک گام نزدیکتر به هدف، یک موفقیت کوچک و یک تبریک بزرگ

این اولین بار بود که گروه های مختلف حامی‌ حیوانات، دست در دست هم و به دور از جو رقابت، برای کمک به حیوانات اقدام کردند. پیشنهاد همکاری ائتلاف گونه گروه هایی‌ که هدفی‌ مشترک دارند، اولین بار توسط سرکار خانم معتمدی، بانی‌ پناهگاه حیوانات وفا طی‌ نامه ای سرگشاده اعلام شد. متاسفانه جوابی‌ در خور نیت خیر نویسنده نامه منتشر نشد. اقدام حاضر در راستای راهنمایی‌ های مطرح شده در همین نامه انجام شده، و قدرت کار گروهی را به همه همفکران مینمایاند. به این امید که چنین جوی مستدام باشد، از تمام بزرگوارانی که در این راه دست مهر در دست هم داشتند عمیقا سپاس گزارم.

برقرار باشید و شاد

ارادتمند- شهرام امیری شریفی