دیده بان حقوق حیوانات ایران

حمایت از حقوق حیوانات

دوستان حقیقی‌ بلاگستان سبز! از greenblog حمایت کنید لطفا!
ساعت ٩:٠۸ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۸۸ 

از خوندن خبر شکایت سازمان از گرین بلاگ، و مهدی عزیز، شدیدا متاسفم. به این وسیله رسما، عرفا، اخلاقا و شرعا اعلام می‌کنم که به شخصه مسئولیت تمامی مطالب نوشته شده در این بلاگ رو به عهده میگیرم.
امضای شین.الف.شریفی مربوط به من، یعنی‌ شهرام امیری شریفی هست و مدیریت greenblog در رابطه با نوشته‌های من هیچ مسٔولیتی نخواهد داشت.
از سایر دوستان حقیقی‌ هم خواهش می‌کنم ضمن بیان مسول بودن در قبال نوشته‌هاشون در greenblog, کمترین کمک ممکن رو برای رفع مشکل انجام بدن.

اگر مطلب مهدی شوخی‌ ۱۳ نباشه، سازمان، از مدیر greenblog شکایت کرده! و با فرض شوخی‌ نبودن این مطلب، سوالی ایجاد میشه:
اگر مهدی متشاکی باشه، و مورد شکایت یا اتهام ایشان، اقدام علیه امنیت ملی‌، چرا مدیران و گردانندگان persianblog, blogfa و امثالهم به طریق اولی چنین جرم سنگینی‌ رو نداشته باشن؟ چرا سازمان از این افراد به دلیل ایجاد شرایط مناسب جهت آنچه بی‌ احترامی به سازمان و اقدام علیه امنیت ملی‌ و.... عنوان کرده شکایت نکرده؟
این شکایت بیشتر شبیه به نشان دادن چماقیست برای ترساندن، چرا که از مصادیق اقدام علیه امنیت ملی‌، اعلام ناراحتی‌ از مرگ چند فلامینگو یا ریخته شدن مقداری نفت نیست!
نکته دیگر اینکه مدیران سایت‌های ارایه دهنده خدمات بلاگ، با القوه امکان "اقدام علیه امنیت ملی‌" رو به صورت کلی‌ ایجاد کرده ا‌ند. فراموش نکنیم که چندی پیش سربازان این مملکت، تعدادی از گردنندگان سایت‌های غیر اخلاقی‌ رو شناسایی کردند که تبلیغ کثافت کاریهاشون رو میشد تو خیلی‌ از بلاگ‌ها دید. آیا جرم اونها اقدام علیه امنیت ملی‌ نبود؟
و نکته آخر اینکه آیا چنین برخوردی، حاکی از روحیه نقد پذیری و اعتقاد به آزادی بیان هست؟


 
اهدای جایزه صلیب سرخ به طوطی که جان یک کودک را نجات داد (خبر، عکس، فیلم)
ساعت ۱٠:٢۸ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱۱ فروردین ۱۳۸۸ 

هفته گذشته،یک طوطی کوچک که جان کودکی را نجات داده بود، جایزه صلیب سرخ را از آن خود کرد.

"مگن هاوارد" صاحب "ویلی"، طوطی قهرمان و پرستار دخترکی به نام "حنا" بود. یک روز که مگان اتاق را ترک کرده بود، لقمه صبحانه در گلوی حنا گیر می‌‌کنه... ویلی بال و پر میزنه و پشت سر هم فریاد میزنه "مامان...بچه"! مگان متوجه میشه، بر میگرده، میبینه حنا کبود شده و جلو خفگیش رو میگیره.

ویلی قهرمان، جمعه گذشته در مراسم "صبحانه قهرمانان" جایزه اش رو دریافت کرد.

ویلی طوطی بومی امریکای جنوبی ،از گونه ای به نام "quaker parrot" هست.

اصل خبر رو به نقل از "آسوشیتد پرس" >>اینجا<< ببینید. خبر فارسی‌ رو >>اینجا<< و فیلم ویلی، حنا، مگان و مادر دخترک رو  >>اینجا<<.

خبر، کپی‌ رایت "آسوشیتد پرس" رو داره.


 
تصاویر ساعت زمین و زمین ۱۲ ریالی ما!
ساعت ۱٢:۳٠ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٠ فروردین ۱۳۸۸ 

زمین برای ما ارزشی کمتر از یک ساعت خاموشی دارد. برای بی‌ سوادها، با سوادها، اساتید و حتی مدعیان حفظ محیط زیست! هرچند که از ماه‌ها قبل که برای "earth hour" ثبت نام کردیم و پیگیر خبرهای "ساعت زمین" بودیم، ولی‌ هرکس پرسید جواب این بود: همه شرکت خواهند کرد جز ایران!

"بعضیها" هستن که وقتی‌ باهاشون هم صحبت میشی‌، در ۲ جمله اول بهت میفهمونن که روشنفکرن! در ۳ جمله بعدی حتما از رئییس جمهور مملکت ایرادات شکلی‌ میگیرن و به چهره بنده خدا، یعنی‌ تنها چیزی که برای یک مدیر اهمیتی نداره ایراد میگیرن! وقتی‌ بهشون تذکر میدی که تو هم در عین اینکه به برخی‌ تصمیمات با دلیل و سند ایراد میگیری، ولی‌ در عین حال با گفتن اراجیف پشت سر هر کسی‌ مخالفی، حتما جواب میگیری که بنده خدا! تو تو باغ نیستی‌... و ما داریم تو فلان دانشگاه تدریس می‌کنیم و فلان جا مینویسیم، با فلانی در ارتباطیم، در نتیجه ما خبر داریم! (اینها دلایل روشن فکری و تو باغ بودن گوینده هست) وهمیشه در این مواقع یه "فلانی" نامی‌ هست که اسناد محرمانه رو برای گوینده فاش کرده و همواره سندی می‌شه برای سکوت کردن "من" خاموش فکر. و وقتی‌ هم که بگی‌ از این "فلانی"‌ها زیاد تو تاکسی‌ شنیدی به عنوان سند، و همیشه خندیدی، باز تکرار می‌شه که شما جوونا...

وقتی‌ به عنوان یک جوون .... بهشون میگی‌ ببین آقای محترم! بابت این جعبه سیگاری که شما از پنجره انداختی بیرون، ممکنه ۳۵۰۰۰ تومن جریمه بشی‌... میخندن و میگن فکر کردی پلیس بیکاره؟ مالیات میدیم به شهرداری که آشغالامونو جم کنه دیگه!!! یادت میاد که وقتی‌ میخوان تو کشور دادن مالیات قانونی رو علنی کنن، بازار‌های کشور تعطیل میشه و همه شاکین که چرا مالیات باید علنی گرفته بشه؟!! به پلیس یه نفر رو نشون میدی میگی‌ اقای قانون! ایشون آشغال ریختن... میخنده میگه من برای ورود ممنوع اینجا ایستادم!...

فرض کنیم نیت کنین به اون روشن فکرهایی که تو ۵ جمله اول همصحبت شدن باهاشون، همه چی‌ شون رو ریختن بیرون و دیگه چیزی واسه ارایه نداران، میخواهیم توضیحی بدیم از "ساعت زمین" !

توضیح میدیم که

۸۰ کشور....

پارسال یک میلیارد نفر....

به وقت محلی....

یک ساعت....

   - قاه قاه!

دیگه دلیلی‌ نداره وقتی‌ مردم کشورهای دیگه رو میبینی‌ که مساله براشون تبدیل به یه جشن شده و یک سوژه عکاسی، و مثل یک اثر باستانی ازش عکس میگیرن، ناراحت باشی‌! دلیلی‌ نداره وقتی‌ میبینی‌ مردم کرور کرور ریختن رو بلندترین نقطه شهر، وسعت یک پارک که خاموش شدن چراغ هارو تماشا کنن و ازش عکس بگیرن، غصه بخوری که کاش روزی هموطنانت...

فقط آرزو میکنی‌ که ایکاش روزی در عکسهای خبرگذاریهای کوفتی، عکس برج میلاد رو هم ببینی‌ که در "ساعت زمین" خاموش شده!

پی‌ نوشت: امیدوارم وقتی‌ برج میلاد خاموش میشه، نه هواپیما بخوره بهش و نه شایعه درست بشه!

پی‌ نوشت۲: در اس‌ام‌اس‌های تبریک نوروز، ما تمدنمون میشه ۲۵۰۰ سال، و بعضی‌ وقتا ۷ هزارو خورده یی!

تصاویر "ساعت زمین" رو در کشورهای دیگه از خبرگزاری "رویتر" ببینید.

http://search.us.reuters.com/query/?q=earth+hour&st=0&s=USPHOTOS#

 

برای کسانی‌ که نمیدونن:

"earth hour" یا "ساعت زمین" به تاریخ ۲۸ مارس و زمان ۸:۳۰ بعد از ظهر به وقت محلی هر کشور

در این ساعت قراردادی مردم جهان با حرکتی سمبلیک با  خاموش کردن چراغ‌های روشنایی به "زمین" رای میدن! به مدت یک ساعت و برای اعلان ارزش محیط زیست. اعلان نگرانی‌ از تخریب محیط زیست و اتلاف انرژی. اعلان این نکته که

"آگاه باشیم! ما اشتباهی زندگی‌ می‌کنیم."

 


 
چگونه با حیوانات تصادف کنیم؟
ساعت ۸:٢٤ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٤ فروردین ۱۳۸۸ 

حتما شما هم مثل من عاشق سفر با خودرو هستید. حتما شغل مورد علاقه شما هم مثل من رانندگی‌ بین شهری، رانندگی‌ کامیون و تریلر و یا معمار عاشق طبیعت بودنه... چون در این صورت از بیشترین میزان سفرهای زمینی‌ لذت خواهید برد.

اگر اینطور هست مطلب شماره ۲ و در غیر این صورت مطلب شماره ۱ رو بخونید!

۱- شما عاشق سفر با خودرو نیستید؛ به رانندگی‌ بین شهری، رانندگی‌ کامیون و تریلر و معماری اشتغال ندارید! ادامه نوشته به درد شما نمیخوره. همین الان ناسزاهاتون رو نثارم کنین و بیشتر از این وقتتون رو تلف نکنین.

٢- شما مشغول بند ۱ نمیشوید و من به شغل شما علاقه وافر دارم. لطفا دقایقی وقتتون رو تلف کنین و ادامه بدین...

رعایت سرعت مجاز و مطمئنه و قوانین راهنمایی و رانندگی‌ در جاده‌ها و خیابان ها، کنترل منطقی‌ راننده به خودرو و تسلط به جاده رو برای راننده فراهم میکنه. در صورت رعایت آنها، ریسک تصادف به شدت کم میشه ولی‌ هرگز صفر نمیشه!


حیوانات مسببین تصادفات جاده ای!

در اتوبان‌های غیر استاندارد که اطراف آنها فنس کشی‌ نشده و در جاده ها، امکان برخورد با حیوانات وجود داره.

اکثریت قریب به اتفاق حیوانات، بجز گونه های خاصی‌ از خاندان معظم کلاغ و زاغ، قدرت تخمین سرعت را در مسیر عمود بر مسیر حرکتشان ندارند و سرعت‌های بالا هم برای آنها تعریف نشده است. بر خلاف شهرها، غالبا به خودروهای عبوری عادت کرده و آنها را به عنوان موجودات کم خطر میشناسند... چرا که کمتر راننده‌ای حاضر میشود برای لگد زدن یا سنگ پرانی به حیوان، سرعت بالایش را از دست بدهد و ترمزش را مستهلک کند. (کاری که در شهر به سادگی‌ شدنیست... نه سرعت بالاست و نه ترمز خیلی‌ استهلاک دارد. ۲ ثانیه توقف و لذت بردن از آزار یک حیوان کار سختی نیست!)

سرعت عکس العمل تمام حیوانات، برای فرار از تصادف، نسبت به سرعت عادی و مجاز رانندگی‌ در اغلب جاده های کشور کمتر است... حتا سرعت یوز پلنگ که سریعترین دونده جهان است!

 با توجه به جمیع مسایل ذکر شده، آنها به صورت طبیعی وارد جاده میشوند و در صورت عکس العمل نامناسب ما، سبب تصادف خواهند شد.

تصادف کنیم یا نه؟!

احساس: نه.

واقعیت: با کوچیک‌ها همیشه با بزرگ‌ها وقتی‌ مجبوریم

منطق: گاهی‌!!!

اما چرا یک حامی‌ و پیگیر حقوق حیوانات از شما می‌خواهد با حیوانات تصادف کنید؟ به دو دلیل!

۱- اگر کشتن حیوانات برای شما تبدیل به تفریح شده، یا تصادف با آنها مایه افتخار شما به نشانه روی خوبتان با ماشین است، تا حد توان بکشید! کشتن یوز، پلنگ، و این چیز(!!!)‌هایی‌ که از فرط ظرافت در حال انقراض هستند، نشانه سوسول بودن شماست. گاو، شتر و اسب از این نظر "با تیریپ" تر هستند.

استفاده از نشان مرسدس بنز در وسط کاپوت خودرو به عنوان مگسک نشانه روی، هم سبب افزایش "تیریپ" میشود هم به بهتر شدن نشانه رویتان کمک می‌کند. اگر پیکان جوانان دارید، با این کار، خودروی شما اسپرت و تیونینگ شده محسوب میشود.

پس یکی‌ بخرید و نصب کنید! فراموش نکنید که کشتن با سرعت بالا، صدائ بهتری به هنگام ترکیدن حیوان ایجاد می‌کند. صدائ ترکیدن شتر، اسب، گاو و لاغ، بسیار صدای خوبی‌ است. با این اوصاف شک دارم که مهارت کوبیدن نشان مرسدس را به شکم گاو (برای سواری) و شتر (برای کامیون جات)، آن هم در سرعتهای بیش از ۵۰-۱۴۰ داشته باشید.  این کار‌ها مرد میخواد! (خدا من و شما رو با هم رحمت کنه)

۲- شما کشتن حیوانات رو تفریح نمیدونید و بهش افتخار نمیکنید. علاقه‌ای به خراب شدن خودرو و متضرر شدن هم ندارید. آدم قانونمند و منطقی‌‌ای هستید. در این صورت به شما توصیه می‌کنم فقط گاهی‌ حیوانات را بکشید. اما چگونه؟

هنگام رانندگی‌ تمام مقررات را رعایت کنید و به حقوق دیگران احترام بگذارید. شما صاحب جاده نیستید! آنرا با دیگران شریکید. پس در رانندگی‌ به دیگران کمک کنید. خطرات پیش رو را شناسایی کرده و از ریسک آنها بکاهید. از علایم راهنمایی و رانندگی‌ تبیعیت کنید. منظور بدی ندارم ولی‌ حیوانات از علایم راهنمایی و رانندگی‌ طبیعت نمیکنند!!! پس همیشه مراقب ورود بی‌ اجازه آنها به جاده و مسیر حرکتتان باشید.

حیوانات راهنما نمیزنند و در جاده عکس العمل های غیر قابل پیش بینی‌ دارند! در صورت مشاهده آنها در کنار یا میان جاده، آماده جلوگیری از برخورد شده و دیگران را نیز آگاه کنید. با بوق زدن "متناوب" و ترساننده، روشن و خاموش کردن چراغ‌های بزرگ جلو حیوان را از میان جاده رم دهید. اما بدانید که جهت فرار حیوان قابل پیش بینی‌ نیست. رم دادن حیوان ممکن است سبب فرار آن به سمت مخالف مسیر و ایجاد خطر برخورد سایر خودروها با آن شود.

با در نظر گرفتن همه این شرایط، برای جلوگیری از برخورد، روشن کردن علایم شرایط اضطراری و فلاشرها، ترمز گیری متناوب به شکلی‌ که خودروهای پشتی‌ از روشن و خاموش شدن چراغ ترمزتان متوجه شرایط اضطراری شوند، در صورت امکان با کاهش سرعت از کنار حیوان عبور کنید.

در تاریکی هوا هرگز از نور قوی و بالای چراغ های جلو به صورت ممتد استفاده نکنید. نور قوی سبب خیره شدن حیوانات به چراغ شده و سبب سکون حیوان میشود. در صورت خیره شدن و سکون حیوان، حتما چراغ‌ها را خاموش و روشن کرده، به صورت متناوب بوق بزنید و از سرعت خود بکاهید.

هنگام مشاهده پرندگان در حاشیه جاده یا هنگام پرواز آنها از روی جاده و در مسیر شما، جهت جلوگیری از برخورد، با به صدا در آوردن بوق آنها را رم دهید. پرندگان بلافاصله با شنیدن صدای بوق، مخروط انتشار صوت را خالی‌ کرده و برای شما تونلی را باز خواهند کرد.

به خاطر داشته باشید حیوانات بزرگ، صدمات بسیار شدید و خطرات جانی ایجاد میکنند. حیوانات کوچکتر، سگ سانان و گربه سانان، خرگوش‌ها و امثالهم، در سرعتهای بیش از ۵۰ کیلومتر در ساعت، صدمات غیر قابل باور ایجاد میکنند. ضربه یک ملخ` درشت وقتی‌ با سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت با آن برخورد کنید، مشابه ضربه گلوله کلت کمری در فاصله ۱۵۰ متری است! (گلوله کلت در فاصله بیش از ۵۰ متر قدرت کشندگی نداشته و برد آنا حدود ۲۵۰ متر است.)

برخورد زنبور معمولی‌ در این سرعت با کاسه چشم کور کننده است. در سرعت بالای ۵۰ کیلومتر در ساعت، یک خرگوش به راحتی‌ میتواند جلوبندی گران قیمت، چراغهای جلو و جلو پنجره شما را از هستی‌ ساقط کند!

چرا و چگونه بکشیم؟

شرایط را هنگام خطر بسنجید. اگر تصادف یا کشتن حیوان صدمات جانی، مالی‌ کمتری ایجاد می‌کند، بکشید! اما سعی‌ کنید کمترین خطر، صدمه و جراحت را برای انسان و در گام بعد برای حیوان ایجاد کنید.

گاهی‌ جلوگیری از تصادم، سبب ایجاد خطر برای سایر خودروها و به تبع آن احتمال بروز خطرات جانی برای انسان ها خواهد بود. گاهی‌ سرعت بالا امکان عدم برخورد را گرفته و ترمز کردن ناگهانی برای خودروهای پشتی‌، یا تغییر مسیر ناگهانی برای خودرو پشتی‌ و خود شما، حادثه ساز است.

هرگز با جلوگیری از مرگ حیوان، برای انسانها خطر جانی ایجاد نکنید.

هنگام مشاهده علایم عبور حیات وحش از جاده، به دقت خود بیفزایید. در برخورد با حیوانات خاص، شکارچی و گربه سانان بزرگ، تمام توان خود را بکار گیرید که به حیوان صدمه نخورد. کشتن حیوانات گوشتخوار بزرگ جثه، به منزله بر هم ریختن نظم طبیعی بخش بزرگی‌ از اکوسیستم است.

بعد از تصادف چه کنیم؟

در فاصله مناسب و زیاد از محل تصادف و در محلی امن توقف کنید. در صورت بروز جراحت برای انسانها، نیروهای امدادی را به کمک بطلبید و به آنها کمک کنید. به خاطر داشته باشید که تکان دادن فردی که ضربه شدید خرده، اکثرا خطر بیشتری از حفظ وضعیت او دارد. فقط در صورتی‌ که حفظ وضعیت احتمال خطر بیشتر دارد مصدومین را تغییر وضعیت دهید.

نسبت به رفع خطر برای سایر خودروها اقدام کنید. مراقب باشید که نزدیک شدن به حیوان مرده یا زخمی، ممکن است خطرساز باشد. خودروها برای جلوگیری از برخورد تغییر مسیر میدهند و ممکن است شما با نزدیک شدن به حیوان سد معبر کنید و خطرساز شوید.

پست‌های پلیس و راهداری را جهت رفع خطر خبر کنید.

اگر حیوان زنده است، به نزدیکترین اداره محیط زیست خبر بدهید. اگر حیوان کوچک و بی‌ خطر است، شاید با صید و کمک به آن بتوانید جلوی مرگش را بگیرید. در این صورت در اولین فرصت ممکن آن را به اداره محیط زیست تحویل دهید.


 
سالی‌ که نکوست از بهارش پیداست!
ساعت ٩:٥٤ ‎ق.ظ روز شنبه ۱ فروردین ۱۳۸۸ 

مدیران مراقب باشند! "مصرف باید مدبرانه و عاقلانه مدیریت شود."

امسال، زیست محیطی‌ ترین سال پس از انقلاب خواهد بود. با توجه به نامگذاری سال جدید، و پیام نوروزی رهبر، از همین امروز میتوان امیدوار بود که در سیستم مدیریت منابع طبیعی‌ کشور اصلاحی‌ اساسی‌ ایجاد شود.

طبق رسم چند سال اخیر، شخص شمارهٔ یک کشور، در قالب پیام تبریک نوروزی، به مردم و مسئولین کشور توصیه‌هایی‌ کلی‌ میکنند که به شدت مورد توجه قرار می‌گیرد. مسئولین در تصمیم گیری‌ها به این توصیه ها و نکات، توجهی خاص نشان میدهند و در صورت همسو نبودن تصمیماتشان با نکات مطروحه توسط رهبری، به شدت از سمت مردم تحت فشار قرار میگیرند.

این توصیه ها، نظر شخص رهبری است نسبت به اهم مسایل کشور در سال پیش رو. با توجه به مختصر و ساده بودن این پیام و اینکه توسط شخص رهبر بیان میشود، امکان منحرف کردن آن با تفاسیر جهت دار وجود ندارد. (اخیرا باب شده هر کس با تفسیری جهت دار، تصمیمات و اعمالش را بهترین جلوه میدهد.)

نامگذاری سال ۱۳۸۸ به عنوان سال "سال تغییر و تحول در الگوی مصرف در همه زمینه‌ها", نشان دهنده شرایط بحرانی‌ الگوی مصرف در کشور است، و نیاز آن به اصلاح عمومی.


 
پیام تبریک سیاستمدارانه نوروزی اوباما به ایران... متن اصلی‌ و ترجمه فارسی‌
ساعت ٧:٢٧ ‎ق.ظ روز شنبه ۱ فروردین ۱۳۸۸ 

"امروزمی خواهم بهترین آرزوهای خود را به همۀ کسانی که نوروز را در سرتاسر جهان جشن می گیرند تقدیم کنم. این جشن، هم یک آیین باستانی و هم زمانی برای بازآفرینی است و امیدوارم که شما از این فرصت ویژۀ سال برای بودن در جمع دوستان و خانواده بهره گیرید.

من بویژه می خواهم به طور مستقیم با مردم و رهبران جمهوری اسلامی ایران صحبت کنم.

نوروز تنها بخشی از فرهنگ نام آور شماست. هنر، موسیقی، ادبیات و نوآوری شما جهان را به دنیایی زیباتر و بهتر تبدیل کرده است. اینجا، در ایالات متحده، جامعه خود ما هم در پرتو سهمی که آمریکاییان ایرانی تبار ادا کرده اند پربارتر شده است. ما از تمدن بزرگ شما آگاهیم. دستاوردهای شما احترام ایالات متحده و جهان را برانگیخته است.

برای مدتی نزدیک به سه دهه روابط میان دو کشور تیره و تار بوده است. ولی این جشن، یاد آوری برای نقاط مشترک بشریت است که همه ما را به هم پیوند می دهد.از بسیاری جهات شما نیزمانند ما سال نو خود را همانگونه برگزار می کنید که ما جشن می گیریم. با گردآمدن با دوستان و افراد خانواده، مبادلۀ هدایا و داستانها و نگاه به آینده، با احساس تازه ای از امیدواری.

در بطن این جشن ها، نویدی برای یک روز بهتر، امیدی برای فرزندان ما، امنیت برای خانواده های ما، پیشرفت برای جوامع ما و آشتی میان ملتها نهفته است. اینها امیدواریهای مشترکند. اینها رویاهای مشترکند.

پس این فصلی برای آغازی نو است. من میل دارم به روشنی با رهبران ایران سخن بگویم.

ما اختلافاتی جدی داریم که با گذشت زمان بر آنها افزوده شده است. دولت من اکنون به دیپلماسی متعهد است که طیف کاملی از مسائلی را که پیش روی ماست مورد بررسی قرار می دهد و در صدد ایجاد یک پیوند سازنده میان ایالات متحده، ایران و جامعۀ جهانی است. این فرایند با تهدید به پیش نمی رود. به جای آن ما خواستار برقراری ارتباطی صادقانه و مبتنی بر احترام متقابل هستیم.

شما نیز در برابر خود انتخابی دارید. ایالات متحده مایل است که جمهوری اسلامی ایران بر جایگاه راستین خود در جامعۀ بین الملل قرار بگیرد. شما دارای چنین حقی هستید – اما این حق با مسئولیت های واقعی همراه است و به این جایگاه نه از راه ترور یا به مدد جنگ افزار، بلکه از طریق اقدامات مسالمت آمیز که نشان دهندۀ بزرگی حقیقی ملت و تمدن ایران است می توان دست یافت. و معیار سنجش این بزرگی داشتن توانایی برای ویران کردن نیست، نشان دادن توانایی شما برای ساختن و آفریدن است.

بنا براین، به مناسبت فرارسیدن سال نو شما، مایلم شما، مردم و رهبران ایران بدانید که ما در جستجوی چگونه آینده ای هستیم. این آینده ای است همراه با مبادلات تجدید شده میان مردم ما، و فرصتهای بزرگتری برای مشارکت و بازرگانی. این آینده ای است که در آن اختلافات دیرین برطرف شده اند، آینده ای که در آن شما و همسایگانتان و جهان در بعد وسیع ترمی توانیم همه در صلح و امنیت بهتری زندگی کنیم.

من می دانم که این منظور به آسانی تحقق پذیر نیست. کسانی هستند که اصرار دارند ما را بر اساس اختلافاتی که داریم معرفی کنند. اما شایسته است کلماتی را که سالیانی پیش به وسیلۀ سعدی نگاشته شده به خاطر آوریم:

بنی آدم اعضای یکدیگرند / که در آفرینش ز یک گوهرند

فرارسیدن یک فصل نو، این انسانیت گرانبها را که همۀ ما در آن مشترکیم به ما یاد آوری می کند. یکبار دیگر به این روح متعالی توسل جسته و نوید آغازی دوباره را بجوییم.

سپاسگزارم. عید شما مبارک"

“Today I want to extend my very best wishes to all who are celebrating Nowruz around the world.

This holiday is both an ancient ritual and a moment of renewal, and I hope that you enjoy this special time of year with friends and family.

In particular, I would like to speak directly to the people and leaders of the Islamic Republic of Iran. Nowruz is just one part of your great and celebrated culture. Over many centuries your art, your music, literature and innovation have made the world a better and more beautiful place.

Here in the United States our own communities have been enhanced by the contributions of Iranian Americans. We know that you are a great civilization, and your accomplishments have earned the respect of the United States and the world.

For nearly three decades relations between our nations have been strained. But at this holiday we are reminded of the common humanity that binds us together. Indeed, you will be celebrating your New Year in much the same way that we Americans mark our holidays — by gathering with friends and family, exchanging gifts and stories, and looking to the future with a renewed sense of hope.

Within these celebrations lies the promise of a new day, the promise of opportunity for our children, security for our families, progress for our communities, and peace between nations. Those are shared hopes, those are common dreams.

So in this season of new beginnings I would like to speak clearly to Iran’s leaders. We have serious differences that have grown over time. My administration is now committed to diplomacy that addresses the full range of issues before us, and to pursuing constructive ties among the United States, Iran and the international community. This process will not be advanced by threats. We seek instead engagement that is honest and grounded in mutual respect.

You, too, have a choice. The United States wants the Islamic Republic of Iran to take its rightful place in the community of nations. You have that right — but it comes with real responsibilities, and that place cannot be reached through terror or arms, but rather through peaceful actions that demonstrate the true greatness of the Iranian people and civilization. And the measure of that greatness is not the capacity to destroy, it is your demonstrated ability to build and create.

So on the occasion of your New Year, I want you, the people and leaders of Iran, to understand the future that we seek. It’s a future with renewed exchanges among our people, and greater opportunities for partnership and commerce. It’s a future where the old divisions are overcome, where you and all of your neighbors and the wider world can live in greater security and greater peace.

I know that this won’t be reached easily. There are those who insist that we be defined by our differences. But let us remember the words that were written by the poet Saadi, so many years ago: “The children of Adam are limbs to each other, having been created of one essence.”

With the coming of a new season, we’re reminded of this precious humanity that we all share. And we can once again call upon this spirit as we seek the promise of a new beginning.

Thank you, and Eid-eh Shoma Mobarak.”

منبع و لینک مشاهده فیلم :

 

http://www.whitehouse.gov/Nowruz/کلمات کلیدی: نوروز ، اوباما